Taneční centrum Praha – konzervatoř, o.p.s., Údolní 212/1, Praha 4 – Braník

Taneční centrum Praha – konzervatoř, o.p.s. (TCP) je pražská osmiletá taneční konzervatoř. Škola poskytuje standardní všeobecné vzdělání humanitního typu a současně úplné střední a vyšší odborné vzdělání v oboru „taneční umění“. Současný model konzervatorního studia Tanečního centra Praha vznikal od poloviny 60. let a jeho cílem je všestranná příprava studentů jak na interpretační dráhu, tak i na vysokoškolské studium a tvůrčí uměleckou práci.

WWW: https://www.tanecnicentrumpraha.cz/
Zaměření školy: Gymnázium, Konzervatoř

82-46-M,P/01 Tanec

Historie

V lednu 1961, tedy přesně před 40 lety vznikla idea, která po mnoho let nezískala ani přesné pojmenování, sídlo, zřizovatele, ani jiné pevné zázemí. Mladí čeští tanečníci (převážně ještě studenti) začali silně vnímat nové trendy tanečního umění, které v poválečných letech postupně ovlivňovaly celý západní taneční svět. Nové taneční techniky, výrazové prostředky, inscenační postupy, spolupráce s hudebníky a dalšími žánry ... to vše provokovalo nastupující generaci "zlatých" šedesátých let.

Vývoj byl zřejmě značně živelný a intuitivní - o prvním desetiletí "Skupiny moderního tance Vysokoškolského uměleckého souboru" nemáme prakticky žádné hmatatelné památky. Víme jen, že kolem mladého choreografa Františka Pokorného se shromáždila skupina osvícených a nadšených tanečníků - částečně bývalí členové folklorní taneční skupiny VUSu a studenti pražské konzervatoře - a první centrum současného tance u nás bylo na světě. Jeho aktivita a vliv musely být zřejmě velmi intenzivní - vzpomínal na to v prosinci 2000 Jiří Kylián ve svém projevu při udělení čestného doktorátu AMU. O to více nás mrzí krádež kompletního archivu skupiny začátkem 70. let!