Základní škola a gymnázium města Konice, příspěvková organizace

Prvopočátky školství v Konici pro nás zůstanou pravděpodobně zahaleny tajemstvím. Víme pouze, že při konické farnosti byla zřízena tzv. škola farní. Její existence je doložena z r. 1632, a to nepřímo prostřednictvím zápisů v matrice, které prováděl rektor školy, jistý Daniel Vysokomýtský. Asi o 200 let později byla školní budova v nedobrém stavu a hrozilo jí sesutí. Situaci řešil majitel konického a stražického panství Karel Příza a to propůjčením tří místností a později dokonce i výstavbou nové školy. Později se jí říkalo "stará škola", nacházela se na rohu ulic Kostelní a Chmelnice a učilo se v ní mimochodem až do roku 1976. Na výstavbě školy měl patrně značnou zásluhu učitel Věnceslav Trauber, který se také jeví jako nejvýraznější osobnost dané doby. Škola byla stále dvojtřídní a učilo se v ní patrně jen základům psaní, čtení a počítání. Po smrti V. Taubera převzal úřad nadučitele i knihovnu Karel Smékal. Po krátkém úpadku knihovny se ji podařilo povznést tak, že v roce 1870 čítala již 300 svazků. Byl dokonce založen i čtenářský spolek, což obecně souviselo se znovuoživením kulturního života po pádu Bachova absolutismu. Stará škola byla zbourána v roce 2008 v souvislosti s rekonstrukcí a úpravami přiléhající silnice.

WWW: https://www.gymnazium-konice.cz/

Adresa:
Základní škola a gymnázium města Konice, příspěvková organizace
Tyršova 609
798 52 Konice Mapa

Ředitelka školy:
Mgr. Eva Obrusníková

Telefon: 582 302 671
reditelna@gymnazium-konice.cz
ID datové schránky: ieegh5c

Úřední hodiny školní kanceláře
(přijímání žádostí, podnětů, stížností)