Anglicko-české gymnázium AMAZON

Anglicko-české gymnázium AMAZON (ACGA) je prestižní soukromé čtyřleté gymnázium umístěné v samém srdci Prahy. Prioritním cílem je naučit studenty anglicky a připravit jepro studium na vysokých školách a univerzitách v ČR i zahraničí. Od 3. ročníku vyučujeme vybrané předměty v angličtině (např. mezinárodní vztahy, psychologie, sociologie, právo, umění, média, marketing, business). Podporujeme studium žáků - cizinců v rámci systému inkluzívního vzdělávání. Prostředí školy trvale utváříme tak, aby bylo zajímavé, podnětné, čisté a moderní. Motto: "We make learning fun. Join us on an English adventure!" What’s in a Name? We chose to name our school AMAZON because we believe it accurately reflects our educational structure and philosophy. It comes from the Amazon Jungle and River, a richly diverse ecosystem which spans the South American continent. We here at ACGA believe it takes students from all backgrounds to create an educational environment in which open-mindedness and understanding can flourish. The knowledge of our students is constantly expanding and growing like an unstoppable current, ever moving forward towards the ultimate goal of becoming the best people they can be. We wish our students the best of luck as they journey through the ACGA.

Stačí se podívat jedním klikem do brožury Absolvent.cz

Bezbariérový přístup: Ne
  • Anglicko-české gymnázium AMAZON