Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových, Ostrava, příspěvková organizace

79-41-K/41 Gymnázium

79-42-K/81 Gymnázium se sportovní přípravou

79-41-K/81 Gymnázium

Sportovní gymnázia tvoří střední článek při zajišťování úkolů akademických a zároveň zajištění kvalitní sportovní přípravy. Školní vzdělávací plán studia odpovídá všeobecnému zaměření jako u jiných gymnázií, je však doplněn o více hodin tělesné výchovy či sportovní přípravy. Úspěšné vykonání maturitní zkoušky umožňuje absolventům školy ucházet se o přijetí ke studiu na kterémkoliv typu VŠ (tělovýchovné, pedagogické, přírodovědné, ekonomické, humanitní a další). Absolventi mohou také najít uplatnění jako kvalitní tělovýchovní odborníci učitelé trenéři. Výkonnost některých špičkových sportovců jim umožňuje pokračovat po maturitě v přípravě ve sportovních centrech MŠMT, MV a MO nebo ve svých sportovních klubech. Někteří ze studentů pokračují ve studiu a sportovní činnosti v zahraničí.

Hlavní těžiště tvoří čtyřleté studium pro absolventy 9. tříd ZŠ. Souběžně je vždy otevřena jedna třída osmiletého studia, vhodná pro sportovní odvětví s ranější specializací (např. moderní a sportovní gymnastika, judo, atletika, plavání).